Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı (Pedodonti)
     Pedodonti, 0-15 yaş arası çocuklarda koruyucu ağız-diş sağlığı ile ilgili eğitim ve diş çürüğünü önlemeye yönelik uygulamalarla, doğumsal, genetik, diş çürüğü ya da yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkabilecek dişsel anormallikler ve diş dokusu kayıplarının  tedavisine yönelik işlemlerin uygulanmasıdır. Diş hekimi ile uyumlu, ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olan çocukların tedavileri normal klinik koşullar altında, gereksinime göre lokal anestezi uygulanarak yürütülmektedir. Buna karşın diş hekimi kaygısı – korkusu olduğu belirlenen veya ruhsal – fiziksel özürlü bulunan çocuklarda tedavi işlemleri bilinçli sedasyon uygulanarak ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

Süt Dişi Nedir?
     Çocuk doğduktan sonra 6.aydan itibaren çıkmaya başlayıp 30-36. aylarda çıkması tamamlanan dişlere süt dişi veya bebeklik dişleri denir.

Süt Dişleri Kaç Tanedir?
     Süt dişlerinin çıkması tamamlanmış bir çocukta alt çenede 10, üst çenede 10 olmak üzere toplam 20 tanedir.

İlk Süt Dişi Ne Zaman Çıkar?
     Çocuk doğduktan sonra 4. ve 6.aylar arasında alt çenede iki ön (keser diş) diş çıkar. Bu dişlerin 9. aya kadar süresinin uzaması da normaldir.

Diğer Süt Dişlerinin Çıkma Zamanı Nedir?
     6.ay ile 15. aylar arası alt ve üst çenedeki diğer süt ön dişler çıkmasını tamamlar ve böylece çocukta 15. ayda ağızda 8 tane süt dişi bulunur. 15-24 aylar arası yan dişler (azılar) çıkmaya başlar. 30. ay sonunda tüm süt dişlerin çıkması tamamlanmış olur.

Süt Dişleri Ne Zaman Değişir?
     7 yaşında alt çenede bulunan ön dişlerden başlayarak 8 yaşın sonuna kadar, 9 yaşından başlayarak 12 yaşına kadar da diğer süt dişleri değişerek yerlerini daimi dişlere (kalıcı dişler) terk ederler.

Süt Dişlerinin Çıkmasında Bebeklerin Yaşadıkları Sorunlar Nelerdir?
     Dişlerin diş etlerini yararak çıkması çoğu bebek için kolaylıkla geçiştirilen bir dönemdir. Başlıca semptomlar tükürük salgısının artması ve yiyecekleri çiğneyebilmek isteğidir. Bazı bebeklerde de bu dönem huzursuzluk, acıyla doludur. İştah kaybolur, dişetlerini kaşıma isteği vardır. Eğer bebeğiniz izin verirse diş etlerine bir parça buz ile masaj yapın. Ya da soğuk diş çıkarma halkası bu konuda size yardımcı olacaktır.

Süt Dişlerinde Çürükler Tedavi Edilmeli Mi?
     Kesinlikle tedavi edilmelidir. Süt dişleri ilerde yerini bırakacakları kalıcı (daimi) dişlere rehberlik ederler. Değişme yaşı gelmiş olan dişler ile tedavi edilemiyecek kadar çürük ve iltahaplı dişler çekilebilinir. Ancak yeni gelecek kalıcı dişin çıkmasına daha zaman var ise çekilen dişin boşluğunun kapanmaması için mutlaka YER TUTUCU yapılmalıdır. Süt dişleri sürekli dişlerin kireçlenmelerine imkan sağlar. Çenenin gelişimini etkiler. Çürük bir süt dişi enfeksiyon kaynağıdır. Öte yandan diğer dişlerin de çürüklerine yol açar.

Kalıcı Diş Nedir?
     5-6 yaşından itibaren 1. Büyük Azı dişi ile başlayıp 20 yaşına kadar çıkan ve ömür boyu ağızda kalacak dişlere kalıcı diş demekteyiz.

İlk Kalıcı Diş Ne Zaman Çıkar?
     5-6 yaşında süt dişlerinin en gerisinden çıkan 1. BÜYÜK AZI dişidir. Bu diş tüm süt dişleri ağızda iken çıkan bir diş tir. Genellikle ebeveynler tarafından süt dişi sanılır.

Diğer Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar?
     Ön kesici kalıcı dişler 7 yaşında alt çeneden süt dişlerinin düşmesiyle çıkmaya başlar. 8 yaşının sonunda düşen üst ön süt dişlerinin yerine kalıcı ön kesici dişler yerini alır. 8-9 yaşında çocuğun üst ve alt çenesinde 8 tane kalıcı ön keser dişler çıkmasını tamamlar. 9-10 yaşında süt yan dişlerin düşmesiyle kalıcı 1. Küçük Azılar yerlerini alır. 10-11 yaşlarındada 2. Küçük Azılar, 2. Büyük Azılarda 12 yaşlarında çıkar. Bu nedenle bu dişe 12 yaş dişi de denir. 12 yaşında kanin yani halk arasında köpek dişi dediğimiz diş çenedeki yerini alır. Normal koşullarda 17-25 yaş arasında (20 yaş dişi, akıl dişi) gibi isimler verilen 3. Büyük Azı dişi çıkar.

Kalıcı Dişler Kaç Tanedir?
     Tüm dişler tamamlandığında erişkin bir insanda alt çenede 16 üst çenede 16 diş olmak üzere toplam 32 diş bulunur.

1. Büyük Azı Neden Önemlidir?
     Bu dişin nazik bir fidan kıymetli bir inci gibi ağızda tutulması gerekir. Sürekli dişler içinde 6 yaşında ilk çıkan ve 12 yaşına kadar yemeklerin çiğnenmesini temin edecek ve hayat boyu ağızda kacak olan bu dişdir. Bu dişin vaktinden önce kaybedilmesinin en büyük nedeni onun süt dişi gibi düşünülmesindendir. Bu dişe gelen en büyük tehlike süt dişlerini ihmal etmekten gelir. "SÜT DİŞİ NASIL OLSA DEĞİŞECEK" zihniyetiyle yola çıkıldığında gelecekteki pek çok problemin kaynağı olmaktadır.

Diş Çürüğü Genetik Midir?
     Hayır. Ancak dişlerin yapısı aileden gelir.

Dişlerin Yapısının Önemi Nedir?
     Özellikle dişi dış etkenlere karşı koruyan mine tabakasının yapısı çok önemlidir.

Mine Tabakasının Yapısı Neden Bozulur?
     Çocuk daha anne karnında iken, annenin geçirdiği rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, kullandığı ilaçlar ve beslenme şekline bağlı olarak bebeğin diş yapısı etkilenir. Hamile bir kadında enfeksiyona bağlı olarak kan tablosundaki kalsiyum ve fosfor ve minerallerin dengesi bozulduğundan bebeğin o dönemde oluşan diş yapısını da bozabilir. Kullanılan bazı antibiotikler ki en önemlisi Tetrasiklin gurubu antibiotiğin kullanımında anne karnındaki bebeğin oluşmakta olan süt ve daimi dişlerin renginin ve yapısının bozuk olmasına yol açar. Beslenmeye bağlı olarak da özellikle kalsiyum ihtiva eden gıdaların az tüketilmesi dişlerin yapısını bozar.

Mine Tabakasının Yapısı Bozuk İse Ne Yapılır?
     Mine tabakasının yapısı bozulunca dişlerde çok kolay çürükler oluşur. Bu çürüklerin oluşmaması için ACISIZ ve kısa sürede çok kolay uygulanan KORUYUCU TEDAVİ yöntemleri vardır.

Çürüklerin Zararları Nelerdir?
     Öncelikle şu çok iyi bilinmelidir ki çürükleri bakteriler meydana getirmektedir. Çürüklerdeki bakterilerin yol açtığı iltihap vücut sağlığı için çok zararlı toksik (zehirli) etkiler yaparlar. Eklemler, böbrekler ve kalp üzerinde zararları dokunur.

Dişleri Koruma Altına Alan Tedavi Teknikleri Nelerdir?
     5 yaşından itibaren diş hekimine her 6 ayda bir yapılan düzenli ziyaretler sırasında öncelikle 1. ve 2. Süt Azıları ile DAİMİ 1. BÜYÜK AZI dişlerinin çiğneyici üst yüzeylerine FİSSURE SEALANT uygulanmasıyla çiğneyici yüzeyindeki oluklar bu malzemeyle doldurulur. Diğer bir koruma metodu da yüzeysel FLORÜR uygulamasıdır.